با تمام اختیارات ملکه بریتانیا آشنا شوید

[ad_1]

وب سایت روزیاتو – گلریز برهمند: وقتی صحبت از ملکه بریتانیا می شود تصویری که اغلب ما از او داریم زن سالخورده ای است که معمولا لباس هایی با رنگ های برجسته و یکدست به تن دارد و گهگاه در مراسم های مختلف حضور می یابد. اگرچه در نظام بریتانیا پارلمان و اعضای دولت تصمیم گیرندگان اصلی امور این کشور هستند اما طبق قوانین بریتانیا ملکه هم اختیاراتی دارد. برای آشنایی با اختیارات ملکه بریتانیا با ادامه مطلب همراه باشید.

۱- افتتاح دوره های پارلمان

برخلاف تصور رایج، خاندان سلطنتی عالی ترین مجموعه ی حکومتی بریتانیا نیست بلکه این جایگاه متعلق به پارلمان این کشور است. با این حال، ملکه بریتانیا اختیاراتی در مورد این نهاد قانون گذار دارد. در واقع ملکه افتتاح دوره های پارلمانی در ماه مه هر سال را بر عهده دارد. این کار طی مراسم مفصلی صورت می گیرد که ریشه در سنت های قدیمی دارد. در این مراسم ملکه جلوتر از همراهان خود، آن ها را از میان گالری سلطنتی قصر وستمینستر هدایت می کند، تاج سلطنتی را بر سر می گذارد و یک سخنرانی رسمی برای مجلس های اعیان و عوام پارلمان می کند. این تنها رویداد تشریفاتی است که در جریان آن مجلس اعیان، مجلس عوام و ملکه در یک مکان گرد هم می آیند.

از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ؛ با اختیارات ملکه بریتانیا آشنا شوید


۲- مشروعیت بخشیدن به قوانین

اگرچه پارلمان قدرت قانون گذاری دارد اما پیش از آنکه قانونی به طور رسمی اجرایی شود ملکه بریتانیا می بایست لایحه ی پیشنهادی آن را امضا کند. به این مسأله «صحه ی ملوکانه» گفته می شود، به معنی آنکه ملکه می تواند با لایحه ی پیشنهادی موافقت یا مخالفت کند. با این حال، به ندرت اتفاق می افتد که فرمانروای بریتانیا با لایحه ای مخالفت کند. در واقع آخرین باری که این اتفاق رخ داد در سال ۱۷۰۸ بود که ملکه آن با اقدام برای بازگرداندان شبه نظامیان اسکاتلندی مخالفت کرد.

از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ؛ با اختیارات ملکه بریتانیا آشنا شوید


۳- انتصاب وزرا

اغلب مقامات دولتی در بریتانیا از طریق رأی گیری انتخاب می شوند اما ملکه قدرت انتصاب وزرا را دارد که شامل مشاورین و اعضای کابینه ی دولت می شود. او اغلب از میان اعضای فعلی پارلمان فردی را انتخاب می کند. با این حال، این کار مختص به ملکه نیست و نخست وزیر هم قدرت انتصاب وزرا را دارد.

از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ؛ با اختیارات ملکه بریتانیا آشنا شوید


۴- عفو مجرمان

ملکه بریتانیا اگر صلاح بداند می تواند هر مجرمی را مشمول «عفو ملوکانه» کند. با این حال، ملکه این روزها استفاده ی زیادی از این قدرت خود نمی کند. هدف اصلی «عفو ملوکانه» بخشودگی مجرمان از مجازات اعدام بود، اما حالا این قانون مجازات در بریتانیا منسوخ شده است. اگرچه امروزه عفو ملوکانه چندان اتفاق نمی افتد اما ملکه در سال ۲۰۱۳ با استفاده از همین قدرت خود آلن تورینگ، کد شکن جنگ جهانی دوم را بعد از مرگش عفو کرد. علاوه بر این، ملکه قادر است طول مدت حبس را کاهش دهد. این اتفاق در سال ۲۰۰۱ رخ داد. دو زندانی در زندان ولز جنوبی جان یکی از کارکنان زندان را در حین حمله ی یک گراز وحشی نجات دادند. کار قهرمانانه ی این دو زندانی ملکه را مجاب کرد دوران حبس آن ها را کم کند.

از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ؛ با اختیارات ملکه بریتانیا آشنا شوید


۵- صدور پاسپورت

شهروندان بریتانیایی پاسپورت خود را مدیون ملکه بریتانیا هستند. البته ملکه خود به طور مستقیم پاسپورت ها را صادر نمی کند و معمولا وزیران هستند که این کار را از طرف ملکه انجام می دهند. همچنین ملکه قادر است پاسپورت ها را پس بگیرد.

از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ؛ با اختیارات ملکه بریتانیا آشنا شوید


۶- فرماندهی نیروهای مسلح

ملکه ی ۹۲ ساله ی بریتانیا فرمانده ی کل نیروهای نظامی این کشور است. همه ی سربازان بریتانیایی پیش از آنکه به طور رسمی به نیروهای مسلح این کشور بپیوندند در برابر ملکه سوگند می خورند. ملکه می تواند این قدرت را به مقام دولتی دیگری واگذار کند که این شخص اغلب نخست وزیر یا وزیر دفاع بریتانیا است.

از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ؛ با اختیارات ملکه بریتانیا آشنا شوید


۷- اعلام جنگ

نه تنها ملکه بریتانیا قادر است علیه کشورهای دیگر اعلام جنگ کند بلکه او در بریتانیا تنها کسی است که این قدرت را دارد. با این حال، قدرت مطلق این کار در اختیار او نیست. این قدرت تنها در مورد «جنگ های همگانی» وجود دارد و پارلمان، نخست وزیر و بقیه ی دولت می بایست مجوز آن را صادر کنند. ملکه الیزابت دوم در طول دوران سلطنتش هرگز اعلام جنگ نکرده است و آخرین فرمانروایی که این کار را انجام داد شاه جورج ششم، پدر الیزابت بود که در سال ۱۹۳۹ علیه دولت نازی در آلمان اعلام جنگ کرد.

از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ؛ با اختیارات ملکه بریتانیا آشنا شوید


۸- منحل کردن پارلمان

ملکه بریتانیا اگر تصمیم به این کار بگیرد می تواند هر یک از اعضای مجلس عوام را عزل کند و انتخابات جدیدی با اعضایی کاملا جدید برگزار کند. البته ملکه الیزابت دوم هرگز از این قدرت خود استفاده نکرده است اما حتی اگر این کار را انجام دهد، آن قدری که تصور می کنید در کارهای دولت تداخل ایجاد نمی شود. در واقع این مسأله تأثیری بر فعالیت های بخش اصلی دولت یعنی نخست وزیر و کابینه ی او ندارد. آخرین باری که یکی از فرمانروایان بریتانیا پارلمان را منحل کرد در سال ۱۸۳۰ بود. امروزه چنین تصمیمی احتمالا با مخالفت شهروندان بریتانیایی رو به رو خواهد شد.

از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ؛ با اختیارات ملکه بریتانیا آشنا شوید


۹- اعطای عناوین افتخاری به شهروندان

ملکه بریتانیا قادر است به شهروندان نمونه ی این کشور عناوین افتخاری اعطا کند. هر کاری، از فعالیت های خیرخواهانه گرفته تا امور هنری یا علمی، می تواند دلیل دریافت این القاب باشد. عناوین مختلف زیادی وجود دارد اما شاید معروف ترین آن ها «سِر (نایت)» و «دِیم» باشد که به ستاره هایی نظیر پاتریک استوارت، التون جان و مگی اسمیت اعطا شده است.

از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ؛ با اختیارات ملکه بریتانیا آشنا شوید

[ad_2]

۱۰ ستاره هالیوود که از فیلم‌های خود بیزارند!

[ad_1]

برترین ها – ترجمه از حسین علی پناهی: اگر چه بازیگران خود در انتخاب فیلم ها و نقش هایشان مختارند و می توانند نقشی را پذیرفته یا رد کنند، همه بازیگران سینما از تماشای فیلم های خود لذت نمی برند. در حالی که برخی از بازیگران بازی خود در یک فیلم خاص را هنرنمایی و شاهکار می دانند اما برخی دیگر از تماشای فیلم های خود حتی عذاب می کشند.

بدین ترتیب برخی از این بازیگران تماشای فیلم های خود را یک تجربه بسیار ناخوشایند می دانند که می توانند حتی دردناک و غبرقابل تحمل نیز باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ بازیگر سرشناس هالیوودی آشنا کنیم که تاکید کرده اند علاقه ای به تماشای فیلم های خود ندارند.

۱۰- جانی دپ

۱۰ بازیگری که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های خود ندارند
جانی دپ در مصاحبه ای با دیوید لترمن در سال ۲۰۰۹ و هنگام اکران فیلم «دشمن ملت» (Public Enemies) تایید کرد که هیچ یک از فیلم هایش را تماشا نمی کند حتی فیلمی که در آن زمان مشغول تبلیغات برای آن بود. وی در این باره چنین گفت:” از یک جهت، وقتی که کار من با یک فیلم تمام شود دیگر آن فیلم ربطی به من نخواهد داشت. تا جایی که بتوانم از آن دور می شوم… از دیدن خودم خوشم نمی آید”. به گفته دپ، فرزندانش بسیار بیشتر از او فیلم هایش را دیده اند.


۹٫ آنجلینا جولی

۱۰ بازیگری که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های خود ندارند
آنجلینا جولی بارها تاکید کرده است که علاقه ای به تماشای فیلم های خود ندارد. بعد از اتمام مراحل تولید فیلم «تحت تعقیب» (Wanted) وی هیچ گاه آن را تماشا نکرد. جولی در مصاحبه ای اعلام کرد که در کل تماشای فیلم را دوست ندارد حتی اگر فیلم با مشارکت خودش نیز ساخته شده باشد. وی در این باره چنین گفته است:” یکی دو تا از فیلم ها را اصلاً ندیده ام. بسیاری از آن ها را فقط یک بار دیده ام. من فرایند تولید آن ها را بسیار بیشتر از تماشایشان دوست دارم. راستش را بخواهید تماشای فیلم را دوست ندارم”.


۸٫ جولین مور

۱۰ بازیگری که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های خود ندارند
بازیگر برنده جایزه اسکار، جولین مور، نیز علاقه ای به تماشای فیلم های خود ندارد. او بازی کردن را دوست دارد اما از تماشای نتیجه پایانی لذت نمی برد. مور در این باره چنین گفته است:”من هیچ یک از فیلم های خودم را ندیده ام… نمی توانم برای تبلیغ فیلم یا هر چیز دیگری بنشینم و فیلم را تماشا کنم. بیشتر دوست دارم در فیلم ها باشم تا این که آن ها را تماشا کنم. این کار چیزی است که بیش از هر چیز دیگری مرا به هیجان می آورد حتی در مقایسه با دیدن نتیجه نهایی”.


۷٫ ریس ویثرسپون

۱۰ بازیگری که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های خود ندارند
ریس ویثرسپون نیز از تماشای فیلم های خود امتناع ورزیده و در مصاحبه ای نیز گفته که پس از اتمام مراحل فیلم برداری یک فیلم به طور کلی آن را به فراموشی می سپارد. ریس در این مورد چنین گفته است:”من در مورد تمامی فیلم هایی که تاکنون بازی کرده ام فراموشی مطلقی دارم. من به تماشای این فیلم ها نمی نشینم زیرا اگر این کار را می کردم در گرداب تنفراز خود گرفتار می شدم اما گاهی کلیپی کوتاه از برخی کارهایم را می بینم. به آن نگاه می کنم و با خود می گویم که به طور مطلق هیچ خاطره ای از آن ندارم. این موضوع بسیار عجیب است”.


۶٫ جارد لتو

۱۰ بازیگری که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های خود ندارند
وقتی که جارد لتو در حال تبلیغات برای فیلم «باشگاه خریداران دالاس» (Dallas Buyers Club) بود اذعان کرد که حتی فیلمش را نیز ندیده است. وی در این باره چنین گفته است:” نقش من در این فیلم چنان سخت و طاقت فرسا بود که بهتر است در شرایط کنونی کاری به آن نداشته باشم”. او حتی تایید کرد که فیلم «جوخه انتحار» (Suicide Squad) با هنرنمایی خودش را نیز ندیده است. “به نظر من تماشای فیلم های خود می تواند یک فرایند بیش از حد خودآگاهانه باشد. مطمئن نیستم که با این کار چه میزان از خود راضی خواهم بود. اما فیلمنامه ها را می خوانم، از این رو می دانم چه اتفاقاتی در داستان می افتد”.


۵٫ خاویر باردم

۱۰ بازیگری که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های خود ندارند
بازیگر اسپانیایی برنده جایزه اسکار، خاویر باردم، نیز تاکید کرده که وی به شدت از تماشای خود روی صفحه سینما بیزار است و این موضوع به بینی اش باز می گردد. وی در این باره در مصاحبه ای چنین می گوید:”این واقعیت که من به ساخت شخصیت ها علاقه دارم بدین معنا نیست که دوست داشته باشم شکل گیری شخصیت هایم را ببینم، نقش آفرینی هایم را. حتی نمی توانم آن بینی لعنتی را تماشا کنم، آن صدای لعنتی را، آن چشم های مضحک را. نمی توانم از پس این کار بربیایم اما وقتی که در حال نقش آفرینی هستم بینی ام را نمی بینم و صدایم را نمی شنوم. انگار چیزی قوی تر و بزرگ تر از آن وجود دارد و نیاز دارم که آن را بیان کنم”.


۴٫ خواکین فینیکس

۱۰ بازیگری که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های خود ندارند
خواکین فینیکس گفته است که وی از دیدن نقش آفرینی های خود بیزار است و تنها موفق شده تماشای چند مورد اندک از فیلم هایش را تحمل کند. وی در مصاحبه ای در طول دوران تبلیغ فیلم «مرد غیرمنطقی» (Irrational Man) تصدیق کرد که هیچگاه این فیلم را ندیده است. فینیکس در این باره چنین گفت:” آن را ندیده ام. پل توماس اندرسون [کارگردان فیلم] مرا مجبور کرد فیلم «استاد» (The Master) را ببینم و فیلم «او» (Her) را نیز تماشا کردم.

این دو تنها فیلم هایی هستند که من دیدم. به نظرم شاید نشانه بلوغ باشد که فیلم های را ببینید و یاد بگیرید. با خود بگویید این اشتباهاتی است که انجام شده است. این این موضوع چیزی است که هنوز با آن کنار نیامده ام”.


۳٫ جسی آیزنبرگ

۱۰ بازیگری که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های خود ندارند
جسی آیزنبرگ نه تنها علاقه ای به تماشای فیلم های خود ندارد بلکه نقدهایی که درباره فیلم هایش نوشته می شود را نیز نمی خواند. وی در این باره چنین گفته است:” نه این کاملاض تصادفی نیست. من خودم را تا بیشترین حد ممکن دستکم می گیرم اما هیچ یک از فیلم هایی که در آن ها بوده ام را تماشا نمی کنم و حتی نقدها و بررسی های فیلم هایی که در آن ها حضور داشته ام را نیز نمی خوانم. از این رو وقتی که کسی مرا برای یک نقش استخدام می کند شوکه می شوم”.


۲٫ اندرو گارفیلد

۱۰ بازیگری که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های خود ندارند
اندرو گارفیلد گفته تنها فیلم «شبکه اجتماعی» (The Social Network) را دیده، آن هم به این خاطر که سازندگان فیلم او را مجبور به این کار کردند. در مورد دیگر فیلم هایش او علاقه ای به تماشای آن ها ندارد. وی در این باره چنین گفته است:” این رویه بدین دلیل است که نمی خواهم بفهمم چه کاری انجام می دهم. به محض این که از این موضوع آگاه شوم کمتر می توانم خود را ابراز کنم”.


۱٫ نیکول کیدمن

۱۰ بازیگری که علاقه‌ای به تماشای فیلم‌های خود ندارند
نیکول کیدمن ادعا کرده که هنگام تماشای فیلم «استرالیا» و نقش آفرینی خود در آن بسیار مضطرب و نگران بوده است و تنها به خاطر کارگردان فیلم در مراسم افتتاحیه این فیلم در سینما حضور یافته است. همچنین وی گفته که هیچ یک از فیلم های دیگرش را ندیده است. وی در این باره چنین گفته است:”من معمولاً فیلم هایم را نگاه نمی کنم اما به خاطر بَز [کارگردان فیلم استرالیا] مجبور بودم این فیلم را ببینم. مولین روژ را نیز دیدم. در تمام طول دوران کارم تنها این دو فیلم را دیده ام”.

[ad_2]