کی‌روش بدسگال، دیلماج حواس‌پرت و دشمنان بی‌انصاف!

[ad_1]

روزنامه شهروند – سیامک رحمانی: اجازه بدهید تکلیف را اول کار مشخص کنم به گمان من کی‌روش جای دفاع ندارد؛ او رفتارش غیرحرفه‌ای و آزارنده است، چه در گذشته و به‌خصوص حالا. این‌که او مربی موفقی است و توانسته سطح تیم‌ملی فوتبال ایران را ارتقا دهد و توقع ما را از این تیم بالا ببرد، نباید باعث چشم‌پوشی‌مان بر ایراداتش شود. این‌که ما با اصرار می‌خواستیم در تیم‌ملی بماند. این‌که با تیم‌ملی نتایجی گرفته که بی‌شک تا آینده دور مایه مباهات و چه بسا دور از دسترس خواهد بود هم.

حساب کی‌روش کنار تمرین و کنار زمین مسابقه با آن‌ که برای قرارداد چانه می‌زند و قرار اردوها را می‌گذارد و به دیدارهای تدارکاتی اوکی می‌دهد، جداست. حساب کی‌روشی که سر بازیکن‌ها فریاد می‌زند با آن ‌که پشت میکروفن و در مصاحبه‌هایش زمین و زمان را به هم می‌دوزد، علی‌حده است. کی‌روش دوم مطلقا غیر قابل توجیه است و کنترلی بر او نیست و حتی اگر اشکال از طرف مدیرانی باشد که به سرمربی بزرگتر از خود نمی‌توانند امر و نهی کنند، باز هم نمی‌شود بر شیوه کی‌روش صحه گذاشت. مردم می‌گویند این سرمربی را دوست ندارند؟ باید برود؟ حاضرند پیه یک سرمربی ایرانی یا یک مربی امتحان پس‌نداده خارجی را به تن بمالند؟ باشد؛ برود. او خوب پول گرفته و زیاد حرف زده و حاشیه درست کرده و اعتمادها را از خود برگردانده و شاید تاریخ مصرفش تمام شده باشد.

کی‌روش بدسگال، دیلماج حواس‌پرت و دشمنان بی‌انصاف!

این اما یک طرف ماجراست. طرف دیگر ماجرا این است که ما وسط جام ملت‌ها هستیم. جواد خیابانی که به کی‌روش حمله می‌کند، مطمئنا دلش بیشتر کم‌کردن روی کی‌روش را می‌خواهد؛ تا آرامش تیم‌‌ملی و پیروزی‌اش را. آن اداها و اشک به چشم‌آوردن‌های تکراری شاید برای مردم قابل باور باشد اما خودش هم می‌داند که چقدر نمایش می‌دهد. زدن کی‌روش روی آنتن زنده وقتی که هیچ هزینه‌ای ندارد و وزیر و رئیس فدراسیون هم بگویند: «دمت گرم جواد!» چه شجاعتی می‌خواهد؟ بگذریم از این‌که این هجمه از روی اشتباه است. کی‌روش اصلا چیزی درباره گرسنگی ملت و این حرف‌ها نزده؛ مترجم باید بیاید عذرخواهی کند که نیامده اما حتی کی‌روش این حرف‌ها را هم زده بود، توهینی در آن نبود.

خود خیابانی صد بار بر فقر و فاقه مردم موج‌سواری کرده، حالا اگر کی‌روش این حرف‌ها را زد باید یادمان بیفتد که مردم ما شرف دارند؟ که شهید داده‌اند؟ واقعا بی‌ربط‌تر از این هم می‌شود پاسخ سرمربی عصبی و حاشیه‌ساز را داد؟ حتی اگر مردم کیف کرده باشند هم باز بی‌ربط است. پرسپولیسی‌ها باید از این جبهه‌گیری دست بردارند. این‌که چون کی‌روش با برانکو بد است باید برای باخت تیم‌ملی دعا کنیم؟ کجای این رفتار جوانمردانه و میهن‌پرستانه است. استقلالی‌ها اگر تیم ژاپنی را تشویق کرده‌اند، حق داشته‌اند؛ دلشان خواسته تیم رقیب‌شان ببازد اما پرسپولیسی‌ها در این هجوم به کی‌روش خیر چه کسی را می‌خواهند؟ تا کجا می‌خواهند به تیم‌ملی لطمه بزنند؟ دو تا تیم‌ملی که نداریم. واقعا درک این حقایق این‌قدر سخت است؟ خلاصه این‌که شاید آتش اخیر بابت ترجمه پرت و بیهوده مترجم تیم‌ملی زبانه کشیده باشد، اما همان‌قدر که کی‌روش شایسته مواخذه و بی‌اعتبارشدن است، مخالفان او، صداوسیما و خیابانی و پرسپولیسی‌ها و هوکنندگان تیم‌ملی هم باید شرمنده باشند. این رفتار چه نشانی از احترام و شخصیت و غیرت ملی دارد و جز خودخواهی چه پیامی دارد؟

تجربه در سال‌های گذشته ثابت کرده وقتی همه در فوتبال ایران به جان هم می‌افتند، باید پای سرمربی پرتغالی تیم‌ ملی در میان باشد؛ منتهی نکته ناراحت‌کننده اینجاست که حالا دیگر بدون تعارف باید نوشت صحبت‌های کی‌روش به زجرآورترین درجه خود رسیده و انگار او دوست ندارد در روزهای پایانی حضورش در تیم ‌ملی ایران همه چیز سر جای خودش باشد. کی‌روش توهین‌کردن را به‌حدی رسانده که دیگر حامیانش هم  بهانه‌ای برای دفاع از او ندارند. درباره آن چیزی که در یک ٢٤ ساعت جنجالی در فوتبال ایران گذشت، باید اتفاقات را با هم مرور کنیم. همه چیز از مصاحبه کی‌روش در ابتدای تمرین روز بعد از بازی با عراق شروع شد.

ادعاهای شوکه‌کننده کی‌روش

«مطلبی بود که آن موقع نمی‌دانستم و تاج در چندین مرحله به من توضیح داد تا متوجه شدم. تاج ابتدا این اطلاعات را از من پنهان کرد. آن مطلب این است که تمدید قرارداد من کاملا برخلاف خواسته وزارت ورزش بود.» این افشاگری از سوی کی‌روش بود، اما بد نیست بدانید این شایعه که وزیر به فدراسیون فوتبال دستور داده هیچ قرارداد بلندمدتی با کی‌روش تا جام‌ جهانی ٢٠٢٢ امضا نکنند، بیشتر به حقیقت نزدیک است و گفته می‌شود تاج با مشورت وزیر قرارداد کی‌روش را ٦ماهه تمدید کرد. با این‌حال، کی‌روش گفته است: «تاج دستورات خاص از وزیر گرفته بود که این قرارداد را تمدید نکند و اگر من از روز اول این را می‌دانستم هیچ‌وقت این‌جا نمی‌ماندم.» کی‌روش در بخش دیگری از صحبت‌هایش به این موضوع اشاره کرده است: «از روزی که رهبر معظم انقلاب در پیامی از عملکرد تیم ‌ملی در جام‌ جهانی تشکر و قدردانی کرد، وزارت ورزش علیه من شد.»

کی‌روش بدسگال، دیلماج حواس‌پرت و دشمنان بی‌انصاف!

ماجرای پرواز بیزینس

درگیری و جنجال اصلی بعد از حمله به وزیر مربوط به یک اتفاق تکراری بود. سرمربی تیم‌ ملی باز هم علیه پرسپولیسی‌ها موضع گرفت و جملاتی حیرت‌انگیز از او نقل شد که «وقتی مردم ایران غذا ندارند بخورند و تیم ‌ملی مشکلات زیادی داشته، یک باشگاه با پرواز بیزینس برای برگزاری فینال لیگ قهرمانان آسیا به ژاپن سفر کرد و به تهران بازگشت.»جملاتی که در ساعات بعد مشخص شد بد ترجمه شده، اما نقل آن کار خود را کرده بود و حتی خیابانی با توپ پر به او حمله کرد.

واکنش تند پرسپولیسی‌ها

هواداران پرسپولیس مدت‌هاست که به‌تندی علیه کی‌روش موضع می‌گیرند. بعد از مصاحبه اخیر، باز هم صحبت درباره مفاد قرارداد کی‌روش و این‌که کشور ایران با همه این مشکلات این مربی را به یکی از گران‌ترین مربیان ملی دنیا تبدیل کرده، داغ شد. جزییات قرارداد او که فدراسیون باید پول خشکشویی لباس،  بیمه عمر و سلامت خودش و خانواده‌اش، هزینه دندانپزشکی، بلیت بیزینس، هتل و ایاب و ذهاب درجه یک در سفرهای خارجی را پرداخت کند باز هم توسط هواداران و رسانه‌ها مرور شد. باشگاه پرسپولیس هم در بیانیه‌ای احساسی به صحبت‌های کی‌روش واکنش نشان داد و این توضیح را ارایه کرد که برای حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا،AFC  به پرسپولیس و کاشیما مبلغ ٦٠‌هزار دلار کمک‌هزینه نقدی داد تا بلیت هواپیما و هزینه‌های سفر خود را پرداخت کنند. باشگاه همچنین تأکید کرد هیچ‌گونه حمایتی از بودجه دولتی نشده و تمام هزینه‌‌ها را از درآمدهای خود پرداخت کرده است. بعد از بیانیه باشگاه، نوبت به پست اینستاگرامی مشترک تمام بازیکنان پرسپولیس رسید به‌جز سه نفر که در اردوی تیم‌ ملی حضور دارند و طبیعتا جرأت نداشتند که آن پست تند و تهدید‌آمیز را منتشر کنند.

عذرخواهی تاج بعد از پاداش داورزنی!

کی‌روش در شرایطی یک روز بعد از بازی تیم ‌ملی ایران مقابل عراق به پرسپولیسی‌ها و وزیر ورزش حمله کرد که محمدرضا داورزنی با حضور در دوبی و اردوی تیم ‌ملی مبلغ ٤٥٠‌هزار یورو پاداش کی‌روش و بازیکنان تیم ‌ملی را به آنها پرداخت کرد و خبر آن هم در رسانه‌ها اعلام شد. به این‌ترتیب، خیلی عجیب بود که کی‌روش تنها ١٢ ساعت پس از پرداخت پاداش‌ها از سوی وزارت ورزش چنین حملاتی را به مسعود سلطانی‌فر داشت. درنهایت اما مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال مجبور شد برای آرام‌کردن جو سکوت خود را بشکند. او با این جملات کی‌روش را حتی تهدید و از مردم عذرخواهی کرد: «تاکنون پاداش، حقوق و پول روزانه کادر فنی و بازیکنان برای همه پیکارها پرداخت شده که مبلغ آن در صورت ضرورت اعلام می‌شود. کادر فنی و مسئولان تیم ‌ملی فقط موظفند به مسائل فنی تیم بپردازند. اگر مردم از صحبت‌های اخیر کی‌روش رنجیده‌اند، من عذرخواهی می‌کنم.»

کی‌روش بدسگال، دیلماج حواس‌پرت و دشمنان بی‌انصاف!

جدایی کی‌روش قطعی شد؟

منتقدان کی‌روش بعد از مصاحبه جنجالی این مربی اعلام کردند که او باید همین حالا از سرمربیگری تیم ‌ملی ایران اخراج شود، اما همه می‌دانند که با توجه به آرزوی دیرینه فوتبال ایران برای رسیدن به قهرمانی آسیا و شرایط حساس کنونی به هیچ‌عنوان چنین تصمیمی عاقلانه نیست. به‌هرحال، در طرف دیگر، کی‌روش هنوز هم طرفدارانی در فوتبال ایران دارد، ولی همه دیگر این واقعیت را قبول دارند که محبوبیت  او به پایین‌ترین حد ممکن رسیده است و این بدان معناست که کی‌روش بعید است با تیم ملی ادامه بدهد حتی اگر ایران را به‌عنوان قهرمانی آسیا برساند.

[ad_2]